Dolar 32,7682
Euro 35,0901
Altın 2.459,44
BİST 10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 30°C
Açık
Ankara
30°C
Açık
Pts 31°C
Sal 30°C
Çar 31°C
Per 29°C

Tüm Köy Sen,”Açıklanan fiyat tüccara kar, üretici köylüye zarar ettirir” -HABER Mustafa AKGÜL

Tüm Köy Sen,”Açıklanan fiyat tüccara kar, üretici köylüye zarar ettirir” -HABER Mustafa AKGÜL
10 Haziran 2024 18:29

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın buğday fiyatını sessiz sedasız

sosyal medyadan açıklamasının ardından Tüm Köy Sen (Tüm Üretici Köylüler Sendikası),yaptığı basın açıklamasında;
Geçtiğimiz yıllarda tarım ürünlerinde fiyat açıklaması Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından şaşalı basın açıklamaları eşliğinde yapılırdı. Yeni yöntem gece sosyal medyadan duyuru şeklinde oluyor. Geçtiğimiz yıllarda dişe dokunur bir şey vermeyen iktidar bu yıl ne çayda ne de buğday ve arpada hiçbir şey vermediği için fiyatı da sosyal medyadan açıklayarak duyurmaktadır. Çünkü Üretici köylünün 25 TL fiyat baklediği yaş çaya17 TL fiyat verince, 15 TL fiyat beklediği buğdaya 9,25 TL fiyat verince, köylünün karşısına yüzleri olmadığı için fiyat açıklamasını da böyle sosyal medyadan duyuruyorlar.

İktidar geçen yıl 8,25 TL fiyat açıkladığı buğdaya bu yıl 9,25 TL fiyat verdi. Arpada ise geçen yıl 7 TL açıklamıştı bu yıl sadece 25 kuruş ekleyerk 7,25 TL verdi. Buğdayda artış % 12, Arpada artış % 3. 2023 Mayısında 18,63TL/lt olan motorin 2024 mayısında 41,39 TL’ye yükseldi, artış % 122 oldu. TÜİK’e göre mayısta yıllık enflasyon yüzde 75,45, oldu. Bağımsız araştırma grubu ENAG’a göre ise mayıs ayında yıllık enflasyon yüzde 120,66 oldu.

2023 yılında ton başına buğdaya 1000 TL, arpaya 500 TL olarak açıklanan fark (prim) ödemesini aylar hatta kimi üretici köylülerin bir yıl sonra aldılar. Hal böyleyken ton başına buğdayda1750 TL, arpada750 TL fark (prim) ödemesi yapılmasının da bir anlamı kalmamıştır.

Cepteki, mutfaktaki, mazot pompasındaki, ilaç ve gübredeki enflasyonun % 122’yi bulduğu koşullarda % 12’lik fiyat artışına yetersiz tarım destekleri ve bir de ithalatçı uygulamalar eklenince üretici köylüler, aracılar ve tüccarlar olmak üzere tarım tekellerinin insafına teslim edilmiştir. Açıklanan fiyat ile girdi maliyetleri bile görmezden gelinirken harcanan emek, dökülen alın teri yok sayılmıştır. Bu durum tüccara kar ettirip üretici köylüye zarar ettirecektir. Tarım bakanlığının ise ülke tarımı ve üretici köylüsünün sorumlusu bir bakanlık gibi değil tarım tekelleri ve aracı, tüccar çevrelerinin bakanlığı gibi çalıştığını göstermiştir. Üretici köylünün emeği tüccar ve ithalatçının kârı durumuna gelirken, cefayı köylü sefayı tarım tekelleri sürmektedir.

Tüm Köy Sen olarak hükümete ve ülke üretici köylüsüne çağrımızdır

Hükümet girdi maliyetlerindeki artışı da gerçek değerinden hesaplayarak, harcanan emeği dökülen alın terini de içine katarak açıklanan fiyatı revize etmelidir. Aksi durumda dün olduğu gibi bugünde emeğinin karşılığını alamayan üretici köylü, üretime küsecek ve tarımdan kopacaktır. Değeri karşılığında verilmeyen fiyat üretim azalmasını, üretim azalması ithalatı, ithalat ise daha çok dışa bağımlılığı getirecektir.

Üretici köylüleri ürününe, toprağına ve geleceğine sahip çıkmak üzere birleşmeye ve sendikaları Tüm Köy Sen’de örgütlenmeye çağırıyoruz.

​#Sadık Turan
Genel Başkan

#MustafaAkgülEğitimciYazar

#BaşkentHaberGenelYayınYönetmeni

#OkuyalımOkutalımFarkındaOlalımTÜRKİYEM.

mustafaakgul06@gmail.com
Tel:05052762754

Eğitimci Yazar Mustafa Akgül mustafaakgul06@gmail.com Nevşehir'in  Ürgüp İlçesi  Ayvalı(Aravan) Köyün'de doğmuş,ilkokula başladığı yıl Kapadokya'nın sihirli,mistik dünyasından Ankara'ya göçmüştür. ilk ve ortaokulu Kayaş'ta lise eğitimini Atatürk Lisesi'nde tamamlamıştır Hacettepe İstatistik'ten ayrılıp Gazi Üniversitesi İşletme'yi bitirmiş aynı üniversitede yüksek lisansa başlamış ve halen Hacı Bayram Üniversitesi Sosyal Bilimler İşletme Yüksek Lisans öğrencisidir , Anadolu Üniversitesi  Kamuyönetimi Bölümü'nüde bitiren Mustafa Akgül,yerel ve ulusal basında dönem dönem güncel olaylara ve eğitime ilişkin yazılar yazmaktadır Halen ilkokul öğretmenliği yapan Mustafa Akgül'ün bir grup öğretmen arkadaşı ile birlikte çıkardığı Katre-i Hatıra,anı ve Heybe isimli şiir kitabı vardır Şuanda da Başkenthaber.Org'un haber editerlüğü görevini yürütmektedir  
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.