Dolar 32,7682
Euro 35,0901
Altın 2.459,44
BİST 10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 30°C
Açık
Ankara
30°C
Açık
Pts 31°C
Sal 30°C
Çar 31°C
Per 29°C

MTN’NİN ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR KARARI MAHKEMEDEN DÖNDÜ! -HABER Mustafa AKGÜL

MTN’NİN ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR KARARI MAHKEMEDEN DÖNDÜ! -HABER Mustafa AKGÜL
9 Haziran 2024 19:10

MAHKEME MTN ENERJİNİN AYVACIK’TA AÇMAK İSTEDİĞİ 11 ADET JES SONDAJI “ÇED GEREKLİDİR” DEDİ!
MTN Enerji’nin Ayvacık Tuzla köyü civarında açmak istediği ve bölgedeki tarıma ve ekosisteme onarılmaz zararlar verecek 11 adet Jeotermal kaynak arama sondajı için verilen “ÇED Gerekli Değildir” kararı, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Gülpınar Sürdürülebilir Yaşam Derneği, Ziraat Mühendisleri Odası, Assos Dostları ve Ege ve Marmara Çevreci Belediyeler Birliği’nin birlikte açtıkları dava sonucunda iptal edildi. 20.05.2024 tarihinde Çanakkale’de görülen duruşmanın kararı bugün açıklandı.
Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ve Assos Dostları daha önce de Erecek Jeotermal Kaynak Arama Projesi ÇED Gerekli Değildir Kararını da dava ederek kazanmışlardı. Bu projeler dışında, Bakrom A.Ş. tarafından Assos yakınlarında, jeotermal kaynak arama sondajı yapılmak istenilmiş, Büyükhusun Jeotermal Kaynak arama projesine verilen “ÇED Gerekli Değildir” kararı Kazdağı Derneği, Gülpınar Derneği, EMARÇEP ve 100’ün üzerinde bireysel davacı tarafından dava edilmiş ve dava kazanılmıştır. Şirket yeni ÇED sürecine başlamıştır, süreç devam etmektedir.
Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan, “Jeotermal kaynak arama projeleri sondaj aşamasında kullanılan kimyasallar ve atıklar nedeniyle çok ciddi çevre kirliliğine yol açmaktadır. Bu nedenle bölgemizde daha fazla sondaj, daha fazla JES istemiyoruz. MTN Enerji A.Ş. tarafından yapılmak istenen 11 adet sondajın ve ayrıca Babadere JES-2 projesinin iptal edilmesinden dolayı çok mutluyuz. Diğer projeleri de takip edip mücadelemize devam edeceğiz. “ dedi.

MTN ENERJİ JES PROJESİNDE NE OLMUŞTU?
MTN Enerji Elek. Ür. San. ve Tic. A.Ş. tarafından; Çanakkale İli, Ayvacık İlçesi, İR:17/15 Nolu Ruhsat alanı içerisinde, Babadere, Kocaköy ve Taşağıl Mahalleleri sınırlarında jeotermal kaynak arama amacıyla sondaj arama kuyusunun açılması planlanmıştı. Arama, üretim ve reenjeksiyon amacı ile açılacak kuyulardan beklenen neticenin elde edilmesi halinde Çift (Binary) Çevrim JES kurulacaktı. Proje için Çanakkale Valiliği tarafından 18.04.2023 tarihinde “Çevre Etki Değerlendirme Gerekli Değildir” kararı verildi. Karar, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Ziraat Mühendisleri Odası, Ege ve Marmara Çevreci Belediyeler Birliği (EMARÇEP), Gülpınar Sürdürülebilir Yaşam Derneği ve Assos Dostları’ndan üç bireysel davacı tarafından yargıya taşındı.
Açılan dava kapsamında, bilirkişi incelemesi ve keşfi yapıldı ve bilirkişi raporu davacılar lehine geldi.
11 adet sondaj öngörülen proje alanında tarım alanı ve mera bulunmaktadır. Tarlaların tamamı özel mülkiyete aittir. Şirketin halihazırda Tuzla’da “Babadere JES” adıyla çalışan bir jeotermal enerji santralı var. Şirket mevcut santralına 2. Bir ünite eklemek üzere BABADERE JEOTERMAL ENERJİ SANTRALİ-2 (11,8 MWm/11,5 MWe) için ÇED başvurusu yapmış, “ÇED Gerekli Değildir” kararı almış, karar dava edilmiş ve kazanılmıştır. Şirket bu nedenle BABADERE JEOTERMAL ENERJİ SANTRALİ-2 (11,8 MWm/11,5 MWe) projesi için yeniden ÇED süreci başlatmış ve 06.10.2023 tarihinde Ayvacık İlçesi Tuzla Köyü’nde “Halkın Katılımı Toplantısı” yapılmıştır. ÇED süreci devam etmektedir.
20.05.2024 tarihinde davacılar avukatları Seçil Ege ile birlikte, söz konusu santrale jeotermal akışkan sağlamak üzere planlanan 11 adet sondajın ÇED kararının iptali için açtıkları davanın duruşmasına katıldılar.

JES’LERİN ZARARLARI
Jeotermal Enerji santrallarının ve jeotermal kaynak arama projelerinin çeşitli zararları bulunmaktadır.
• Yeraltı ve yüzey su kirliliği, ağır metal kirliliği,
• Jeotermal kirlilik,
• Arazi bozunumu,
• Deprem tetiklemesi,
• Heyelan tetiklenmesi,
• Su kullanımı,
• Ekosistemde bozulma,
• Görsel bozulma,
• Hava kirliliği,
• İnsan ve yaban hayat üzerinde olumsuz sağlık etkileri,
• Yaşam alanları üzerinde olumsuz etkiler,
• Tarım alanı, mera alanı, sulak alan kaybı,
• Acele kamulaştırma ile mülkiyet gaspı, mülksüzleştirme.
Tesislerden havaya bırakılan gazlarda karbon dioksit (CO2), hidrojen sülfür (H2S), metan, hidrojen, sülfür dioksit ve amonyak çıkmaktadır. Bu gazlar hem insan sağlığına hem de tarıma zarar vermektedir. Yeraltına geri basılması gerekirken basılmayan akışkanlar derelere, açık alanlara verilmektedir. Bu akışkanlardaki çözünmüş mineraller (ör. bor ve arsenik) yerüstü veya yeraltı sularını zehirlemekte ve tarımsal alanlara ve bitki örtüsüne zarar vermektedir.
Nitekim Aydın yöresinde arazilerde bor, yeraltı sularında yoğun arsenik saptanmış ve bu durum da Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından rapor edilmiştir.
Ayvacık İlçemizde halen çalışan 4 adet jeotermal enerji santralı bulunmaktadır:
1. BABADERE JES-MTN A.Ş.
2. TUZLA JES- ENDA A.Ş.
3. İDA JES- YERKA A.Ş.
4. TRANSMAK JES-TRANSMAK A.Ş.
Bölgede, çalışan santralların dışında çok sayıda jeotermal kaynak arama projesi ve jeotermal ruhsatı bulunmaktadır.

KAZDAĞI DOĞAL VE KÜLTÜREL VARLIKLARI KORUMA DERNEĞİ
GÜLPINAR SÜRDÜRÜLEBİLİR YAŞAM DERNEĞİ
ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
ASSOS DOSTLARI
Altınoluk Mah. Tekçam Cad. Söğütlü İş Merkezi No: 4 Kat: 3 Edremit/BALIKESİR
Tel: 0532 1597317-0533 4552102 (başkan tel), e posta: kazdagikoruma@gmail.com www.kazdagi.org.tr

#MustafaAkgülEğitimciYazar

#BaşkentHaberGenelYayınYönetmeni

#OkuyalımOkutalımFarkındaOlalımTÜRKİYEM.

mustafaakgul06@gmail.com
Tel:05052762754

Eğitimci Yazar Mustafa Akgül mustafaakgul06@gmail.com Nevşehir'in  Ürgüp İlçesi  Ayvalı(Aravan) Köyün'de doğmuş,ilkokula başladığı yıl Kapadokya'nın sihirli,mistik dünyasından Ankara'ya göçmüştür. ilk ve ortaokulu Kayaş'ta lise eğitimini Atatürk Lisesi'nde tamamlamıştır Hacettepe İstatistik'ten ayrılıp Gazi Üniversitesi İşletme'yi bitirmiş aynı üniversitede yüksek lisansa başlamış ve halen Hacı Bayram Üniversitesi Sosyal Bilimler İşletme Yüksek Lisans öğrencisidir , Anadolu Üniversitesi  Kamuyönetimi Bölümü'nüde bitiren Mustafa Akgül,yerel ve ulusal basında dönem dönem güncel olaylara ve eğitime ilişkin yazılar yazmaktadır Halen ilkokul öğretmenliği yapan Mustafa Akgül'ün bir grup öğretmen arkadaşı ile birlikte çıkardığı Katre-i Hatıra,anı ve Heybe isimli şiir kitabı vardır Şuanda da Başkenthaber.Org'un haber editerlüğü görevini yürütmektedir  
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.