Dolar 32,3565
Euro 34,4292
Altın 2.435,74
BİST 9.814,19
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 22°C
Açık
Ankara
22°C
Açık
Pts 25°C
Sal 24°C
Çar 23°C
Per 20°C

Gürer: Yıl boyu asgari ücret açlık sınırının altında kalmamalı

Gürer: Yıl boyu asgari ücret açlık sınırının altında kalmamalı
5 Aralık 2022 13:58

CHP’li Vekil Ö.Fethi Gürer Bakan Bilgin’e asgari ücrette yapılması düşünen artışı sordu.

Bilgin: “Asgari ücret, yönetmeliğine göre belirleniyor”

Gürer: “Asgari ücretin belirlenmesi iktidarın elindedir”

Gürer: “ Yıl boyu asgari ücret açlık sınırının altında kalmamalı”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, açlık sınırının altında kalan ve ortalama bir ücret haline gelen asgari ücretle ilgili yapısal bir değişikliğe gidilip gidilmeyeceğinin açıklanması istemiyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına yazılı soru önergesi verdi.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine yanıt veren Bakan Vedat Bilgin, asgari ücretin Asgari Ücret Yönetmeliğinde belirlenen ilke ve esaslara göre belirlendiğini ifade etti. Bakan Bilgin, asgari ücretin belirlenmesinde yapısal bir değişiklik yapılacağına dair herhangi bir imada bulunmadı.

GÜRER, ASGARİ ÜCRETİ MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 10 milyona yakın çalışanın asgari ücret aldığı ülkemizde, ekonomik krizler nedeniyle asgari ücretin açlık sınırının altında kalmasına karşın, bu konuda herhangi bir yapısal değişiklik yapılıp yapılmayacağının açıklanması için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına yazılı soru önergesi verdi.
YAPISAL DEĞİŞİKLİĞE GİDİLECEK Mİ?
Gürer önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi:
“Gelir dağılımım ve vergi sistemini düzenleyecek, yapısal değişiklikler üzerinde bir çalışmanız var mıdır?
Ekonomik kriz dikkate alınarak üç ayda bir asgari ücret belirleme komitesi toplanarak asgari ücret üzerinde değerlendirme yapılması ve açlık sınırı altında asgari ücret kalmamasına yönelik bir çalışma yapılması düşünülmekte midir?
Asgari ücretin tespitinde işçilerin ve ailelerinin ihtiyaçlarının, ülkedeki genel ücret seviyesinin, hayat pahalılığının, sosyal güvenlik yardımlarının ve diğer sosyal grupların göreli yaşama standartlarının dikkate alınarak belirlendiği söylenebilir mi?”
ASGARİ ÜCRETİ BELİRLEYEN ÜÇLÜ YAPI
CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesini yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun, işçi, işveren kesimi ile kamu kurumu temsilcilerinin oluşan üçlü yapının katılımıyla kurulduğunu belirtti.
BAKAN BİLGİN TOPU ASGARİ ÜCRET YÖNETMELİĞİ’NE ATTI
Bakan Bilgin, 4857 sayılı İş Kanununda iş sözleşmesi ile çalışan ve bu Kanun kapsamında olan veya olmayan her türlü işçinin ekonomik ve sosyal durumlarının düzenlenmesi için ücretlerin asgari sınırının, Asgari Ücret Tespit Komisyonu aracılığı ile Asgari Ücret Yönetmeliği’nde belirlenen ilke ve esaslara göre belirlendiğini açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından 1 Temmuz 2022 tarihinden geçerli olmak üzere asgari ücret, net 5.500,35 TL, brüt 6.471,00 TL olarak belirlendiğini anımsatarak, “2021 yılında yapılan düzenleme ile tüm işçilerin ve çalışanların ücret gelirlerinin, asgari ücrete kadar olan kısmından gelir ve damga vergileri kaldırılmış olup asgari ücret ile çalışan işçiden herhangi bir vergi alınmamaktadır” açıklamasında bulundu.
19 MİLYON ÇALIŞANIN 9,9 MİLYONU ASGARİ ÜCRET VE ALTINDA MAAŞ ALIYOR
Önerge sahibi CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise TÜİK verilerine göre Türkiye’de ücret, maaş ve yevmiye ile çalışanların toplamının 18 milyon 719 bin olduğuna dikkat çekti.
Gürer, “Asgari ücret civarında ücret alanlar da dâhil edildiğinde 9.9 milyon işçi, bütün ücretli çalışanların yarıdan fazlası asgari ücret civarı ve altında bir ücretle yaşamını sürdürmeye çalışıyor. Ülkenin içinde bulunduğu yüksek enflasyon ortamında, asgari ücret dahi açlık ve yoksulluk sınırının altındadır, asgari ücret ortalama ücret haline gelmiştir. Asgari ücretin belirlenmesi iktidarın elindedir” değerlendirmesinde bulundu.
CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, içinde bulunduğumuz ekonomik koşullar altında asgari ücretin açlık sınırının altında kaldığını ve bu ücretle geçinilmesinin mümkün olmadığına işaret ederek, hem asgari ücretin belirlenmesinde hem de belirlenecek ücretin periyotlarının kısa tutulması konusunda mutlaka bir değişiklik yapılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Nuri ŞAHİN baskenthaber.org nurisahin0638@gmail.com
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.