Dolar 32,5970
Euro 34,7616
Altın 2.497,65
BİST 9.524,59
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 20°C
Yağmurlu
Ankara
20°C
Yağmurlu
Cts 18°C
Paz 20°C
Pts 24°C
Sal 26°C

Dr.Mustafa Torun – Dünya Tüberküloz Günü ve Gerçekler…

Dr.Mustafa Torun – Dünya Tüberküloz Günü ve Gerçekler…
24 Mart 2024 13:50

Dünya Tüberküloz Günü ve Gerçekler…

Yazıma başlamadan önce günümüzden 202 yıl önce doğan Mikrobiyolog Louis Pasteur bakın ne demiş? Dedikleri gerçekleşmiş mi? Yanıtını sizler verin…

“Hiç kuşkum yok ki, bilim ve barış; cehalet ve savaşı yok edecektir. Ulusların yıkmak, yok etmek için değil, yaşamı yüceltmek için birleşeceğine, geleceğimizi bu yolda, uğraş verenlere borçlu olacağımıza inanıyorum.“ Louis Pasteur

Bugün Dünya Tüberküloz Günü. Maalesef bulaşıcı hastalıklar ve tüberkülozla ilgili sayısal veriler önümüze geldiğinde; nasıl olur da bu kadar bilimsel gelişmeye rağmen bu gerçekleri azalt(a)mıyoruz?

Nasıl oluyor da günümüzde Kızamıktan, Sıtmadan ve Tüberkülozdan insanlarımızı kaybediyoruz?

Dünya Tüberküloz Günü nedeniyle derneğimiz KLİMİK (türk klinik mikrobiyoloji ve infeksiyon hastalıkları derneği) çok güzel bilgilendirme notu göndermiş. Gelin bu açıklamayı okuyalım..

“Robert Koch’un verem hastalığına neden olan tüberküloz basilini bulduğunu bildirdiği 24 Mart günü “Dünya Tüberküloz Günü” olarak anılmaktadır. Tüberküloz, kişi ve toplum sağlığına büyük etkileri olan önemli bir hastalıktır. 2023 yılı Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Küresel Tüberküloz Raporu dünya genelinde her yıl 10 milyon tüberküloz hastası görüldüğünü ve hastalığın, başlıca ölüm nedenleri arasında yer aldığını vurgulamaktadır.

DSÖ 2023 Küresel Tüberküloz Raporu’na göre, COVID-19 pandemisinin tüberkülozun tanımlanması ve yönetimi üzerine olumsuz etkilerinin azalmasıyla 2022 yılında yeni tüberkülozlu hasta sayısı 7.5 milyona ulaşmıştır (2019 7.1 milyon; 2020 5.8 milyon ve 2021 6.4 milyon). Bu sayı 1995 yılından beri saptanan en yüksek yıllık yeni hasta sayısıdır. 2022 yılı için hesaplanan ölüm sayısı ise 1.3 milyondur ve ölüm oranları 2015 yılından 2022 yılına %19 azalmıştır.

Tüberküloz tüm ülkelerde görülse de başlıca düşük ve orta gelir sevisinde olan ülkeleri etkilemektedir. Hastaların %87’si 30 ülkede, üçte ikisi ise Hindistan, Endonezya, Çin, Filipinler, Pakistan, Nijerya, Bangladeş ve Demokratik Kongo’nun yer aldığı sekiz ülkededir.

Verem Savaşı Raporu 2021’e göre Türkiye’de 2019 yılında 11 401, 2020 yılındaysa 8925 olgu raporlanmıştır. DSÖ 2023 Küresel Tüberküloz Raporu’na göreyse 2022 yılında ülkemizden 9723 yeni veya tekrarlayan olgu bildirilmiştir.

Tüberküloz önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. DSÖ 2023 yılı için tüberkülozla mücadele temasını “Evet, tüberkülozu bitirebiliriz” olarak belirlemiştir. Yeni vakaların, ölüm sayısının ve hastaların karşı karşıya kaldığı maliyetlerin azaltılması başlıca hedeflerdir.”

KLİMİK Derneği Tüberküloz Çalışma Grubuna ne kadar teşekkür etsek azdır.

KORUYUCU HEKİMLİK KURALLARININ ÖTELENDİĞİ, TEDAVİ HEKİMLİK VE BUNA BAĞLI İLAÇ TÜKETİMİNİN ÖNCELENDİĞİ TÜM ANAMALCI YAPILANMALARDA, KISACA KÜRESEL SERMAYENİN EGEMEN OLDUĞU DÜNYAMIZDA; SALGINLAR VE BUNA BAĞLI İNSAN ÖLÜMLERİ DEVAM EDECEKTİR…

Sözlerimi Verem Hastalığına yakalanmış bir gencin yakınmalarını içeren güzel bir Yozgat-Akmağdeni türküsü daha doğrusu ağıtı ile bitireceğim. Bu Ezgi’yi günümüze kazandıran Nida Tüfekçi hocamıza ne kadar teşekkür etsek azdır.

“Hastane Önünde İncir Ağacı (Annem Ağacı)

Doktor Bulamadı Bana İlâcı (Annem İlâcı)

Baş Tabip Geliyor Zehirden Acı (Annem Vay Acı)

Garip Kaldım Yüreğime Derdoldu (Annem Derdoldu)

Ellerin Vatanı Bana Yurdoldu (Annem Yurdoldu)

Mezarımı Kazın Bayıra Düze (Annem Vay Düze)

Yönünü Çevirin Sıladan Yüze (Annem Vay Yüze)

Benden Selâm Söylen Sevdiğimize (Sevdiğimize)

Başına Koysun Karalar Bağlasın (Annem Bağlasın)

Gurbet Elde Kaldım Diye Ağlasın (Annem Ağlasın)”

Sevgilerimle…

Kaynaklar

1. DSÖ Küresel Tüberküloz Raporu 2023

2. Sağlık Bakanlığı Verem Savaşı Raporu 2021

Haber: Dr.Mustafa Torun

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı

mtorun3@gmail.com

Son Sözü Başkent Söyler baskenthaber.org baskenthaber.org@gmail.com
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.