Dolar 32,5988
Euro 34,7628
Altın 2.496,63
BİST 9.524,59
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 20°C
Yağmurlu
Ankara
20°C
Yağmurlu
Cts 18°C
Paz 20°C
Pts 24°C
Sal 26°C

EŞİK,”DEĞİŞİM KADINLARLA GELECEK” -HABER Mustafa AKGÜL

EŞİK,”DEĞİŞİM KADINLARLA GELECEK” -HABER Mustafa AKGÜL
2 Nisan 2024 19:17

Dipten gelen dalga: 81 İlin 11’ini kadınlar yönetecek. Çok sayıda kadın, belediye başkanlığı, meclis üyelikleri ve muhtarlıkları kazandı. Geliyoruz.
31 Mart yerel seçimlerinde iktidar bloğu, halktan güvenoyu alamamıştır. Demokrasi ve halkın iradesine saygı gereği bir an önce erken seçime gidilmesi gerekir.

Yerel seçim sonuçları açıkça gösteriyor ki, kadınlar aday gösterildiklerinde, halk kadınlara oy veriyor; kadınları yönetim mekanizmalarında görmek istiyor.

Ülkenin her yerinden, her siyasetten ve her toplumsal kesimden Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK)’te buluşan kadınlar olarak, asla umutsuzluğa, yılgınlığa kapılmadık. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2. turunun yapıldığı 28 Mayıs 2023 gecesi sonuçlar belli olur olmaz, yerel seçimler için tempoyu hiç düşürmeden çalışmaya devam kararı verdik. 28 Mayıs’tan beri her hafta hem nasıl bir yerel yönetim istediğimizi tartıştık, hem de yerel yönetimlerde eşit temsilin sağlanması için çalıştık. Bugün alınan seçim sonuçlarında kadınların büyük emeği olduğunu biliyoruz.

Henüz kesin olmayan sonuçlara göre 30 büyükşehirden 5’ini ve 6 il belediyesini kadınlar yönetecek. Aydın Büyükşehir’de Özlem Çerçioğlu, Eskişehir’de Ayşe Ünlüce, Tekirdağ’da Candan Yüceer CHP’den; Diyarbakır’da Ayşe Serra Bucak Küçük DEM Parti’den büyükşehir belediye başkanı oldu. AKP’li Fatma Şahin Gaziantep belediye başkanlığına yeniden seçildi.

Ağrı’da Hazal Aras, Batman’da Gülstan Sönük, Siirt’te Sofya Alağaş, DEM Parti’den, Afyonkarahisar’da Burcu Köksal, Bilecik’te Melek Mızrak Subaşı, Edirne’de Filiz Gencan Akın CHP’den il belediye başkanlıklarına seçildi. Batman’da Gülstan Sönük’ün seçimi yüzde 64.5 oyla kazanması, “Giyeceğiniz çarşafın rengine karışmayız” diyerek ‘espri’ kılıfı altında tüm kadınları tehdit eden HÜDA PAR Batman Belediye Başkan adayı Serkan Ramanlı’ya tarihi bir ders oldu.

Muhalefet partilerinin kazandığı 10 ilde kadın başkanların aldıkları oy oranı % 52.74 oldu. Afyon Evciler’den Antalya İbadı’ya, Denizli Merkezefendi’den Erzurum Karayazıya çok sayıda ilçede kadınların % 50’nin çok üzerinde oy aldığı görüldü. Örneğin İstanbul Bakırköy’de CHP’li Ayşegül Özdemir Ovalıoğlu % 67.72 oy ile partisinin oyunu 10.86 puan artırdı. 31 üyeli belediye meclisinin 27’si CHP’li oldu. 9’u CHP’li, 1’i AKP’li 10 kadın belediye meclisine girdi. Yüksek oy rekoru % 86.08 ile Diyarbakır Lice’de DEM Partili Dilek Diyar Özer’de idi. Onu % 78,75 ile yine DEM Parti adayı Şadiye Kırmızıgül Hakkari Yüksekova’da takip etti. Bu seçimler ile kadınlar oy alamıyor, seçmen kadınlara oy vermiyor efsaneleri de çökmüş oldu. Aynı şekilde çok sayıda genç kadın da seçimleri kazandı. Çanakkale’nin Yenice ilçesi Kalkım beldesinde bağımsız olarak girdiği seçimleri kazanan 22 yaşındaki Zeynep Çelik de yerel seçimlerin sembol isimlerinden biri oldu.

11 ilin dışında, kesin olmayan sonuçlara göre, aşağıda listesini verdiğimiz pek çok ilçe belediyesini kadınlar yönetecek. İzmir’in toplam nüfusunun yüzde 40’ını ilçelerde seçilen 8 ilçe belediye başkanı kadın yönetecek. İstanbul’un ve Antalya’nın 3 önemli ilçesinde kadın adaylar kazandı. Listedeki birçok ilçede ilk bir kez kadın başkan seçildi. Örneğin, Adana Seyhan’da Oya Tekin, Konya Karapınar’da Gönül Karabacak, Muğla Menteşe’de Gonca Köksal, Ordu Çamaş’ta Leyla Çıtır, Manisa Şehzadeler’de Gülşah Durbay, Burdur Bucak’ta Hülya Gümüş CHP’den; Şırnak İdil’de Türkan Kayır DEM Parti’den seçilen ilçe başkanlarının bazıları. Türkan Kayır aynı zamanda belediye yönetimine seçilen ilk Süryani kadın oldu.

Bu yerel seçimlerde aynı zamanda çok sayıda kadın muhtar seçildi. Birçok kentte çok sayıda mahallede muhtarlıklar kadınlara geçti. Örneğin Balıkesir’in Bandırma ilçesinin 9 mahallesinde kadın muhtarlar seçildi. Akbelen ormanını korumak için yıllardır verilen mücadelenin öncü kadınlarından Necla Işık İkizköy’ün muhtarı oldu.

31 Mart’ta seçilen kadın belediye başkanlarının, kadın meclis üyelerinin ve kadın muhtarlarının sayısı elbette olması gereken oranda değil ama katlanarak arttı. Aralarında EŞİK gönüllülerinin de olduğu çok sayıda kadın seçildi. Seçilen tüm kadınları ve onların seçilmesi için çaba harcayan partili, partisiz tüm kadınları kutluyoruz. Seçimlerde aday adayı olan, seçimlere katılan ancak seçilemeyen tüm kadın arkadaşlarımıza emekleri için ayrıca teşekkür ediyoruz. Tüm mekanizma ve alanlarda eşit temsili sağlayıncaya dek birlikte mücadelemizi sürdüreceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz.

Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK) olarak, tüm yerel yönetimler ve kadın-erkek tüm yerel yöneticiler için EŞİTLİKÇİ, MOR, YEŞİL, KAMUCU BELEDİYECİLİK İÇİN BEŞ ACİL ŞART belgemizi açıklamıştık. Eşit Yurttaşlık Hakkı ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele, Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Kent Planlaması, Kadınların Sosyal, Kültürel ve Ekonomik Açıdan Desteklenmesi ve İklim Değişikliğine ve Afetlere Dirençli, Ekolojik Kentler başlıklarında özetlediğimiz belli başlı taleplerimizin yer aldığı metnimize buradan ulaşabilirsiniz. Şimdi tüm Türkiye’de bu taleplerimizin takipçisi olacağız.

Tüm yaşam alanlarımızın rant ekonomisi, kent çeteleri, inşaat tekelleri, kayırmacılık ve kayyım siyasetiyle yönetilmesine son verilinceye kadar mücadeleden VAZGEÇMEYECEĞİZ!

Tüm baskılara rağmen, demokrasi, barış, özgürlük, eşitlik ve laiklikte ısrar edenler kazandı
Elindeki siyasi iktidarın tüm olanaklarını, hepimizin vergilerinden oluşan kamu kaynaklarını ve kamu medyası dahil tüm yandaşı medyayı hukuk dışı bir biçimde kullanmasına rağmen bu seçimin kaybedeni, iktidar bloğu oldu. İl genel meclislerindeki oy dağılımı da gösteriyor ki, toplum “yeter” diyor.

31 Mart yerel seçimlerinden ana muhalefet partisi CHP birinci parti olarak çıktı, iktidar bloğu ve bloğun sürükleyici partisi AKP bir önceki yerel seçimlere kıyasla büyük oy kaybetti. AKP’nin yöneteceği illerin milli gelir içindeki payı %19’da kaldı, CHP’nin yöneteceği illerin payı ise %73 oldu.

Kısacası, iktidar bloğu, halktan güvenoyu alamadı. Demokrasi ve halkın iradesine saygı, iktidarın bir an önce erken seçime gitmesini gerektirir. İktidar bloğu halkın yerel seçim ihtarının gereği olarak 1 Nisan tarihinden başlayarak tüm siyasi partiler ve halkın, eşit koşullarda katılacağı; özgürlükçü bir ortamda dürüst ve adil bir seçim için hazırlıklara başlamalıdır.

Bu seçim sonuçlarının da ayrıca gösterdiği gibi iktidar bloğunun yasa veya Anayasa yapmak için meşruiyeti yoktur. Bir kez daha söyleyelim; Bu Meclis ANAYASA yapamaz, başta temel hak ve özgürlüklerle ilgili yasalar olmak üzere, hiçbir yasaya dokunamaz.

Yerelde ve her yerde eşitliği hayata geçirmek için herkes göreve!

2 Nisan 2024
EŞİK -Eşitlik İçin Kadın Platformu
www.esik.org.tr, iletisim@esikplatform.net

Kesin olmayan sonuçlara göre belediye başkanı kadın olan iller:
Afyon – Burcu Köksal 50.73 – CHP
Ağrı – Hazal Aras 51.07 – DEM Parti
Antep – Fatma Şahin 38.83 – AKP
Aydın – Özlem Çerçioğlu 50.53 – CHP
Batman – Gülistan Sönük 64.52 – DEM Parti
Bilecik – Melek Mızrak Subaşı 48.88 – CHP
Diyarbakır – Ayşe Serra Bucak Küçük 64.09 – DEM Parti
Edirne – Filiz Gencan Akın 46.67 – CHP
Eskişehir – Ayşe Ünlüce 51.03 – CHP
Siirt – Sofya Alağaş 49.64 – DEM Parti
Tekirdağ – Candan Yüceer 50.26 – CHP

Kesin olmayan sonuçlara göre belediye başkanı kadın olan ilçeler:
Adana Seyhan – Oya Tekin 41.51 – CHP
Afyon İhsaniye – Emine Gökçe 35.71 – AKP
Afyon İscehisar – Seyhan Kılınçarslan 34.18 – AKP
Afyon Evciler – Berrin Uğurlu 50.09 – CHP
Amasya Gümüşhacıköy – Zehra Özyol 45.58 – CHP
Ankara Akyurt – Hilal Ayık 50.20 – AKP
Antalya Akseki – İlkay Akça 46.35 – CHP
Antalya Korkuteli – Saniye Caran 47.15 – CHP
Antalya İbadı – Hatice Sekmen 54.76 – AKP
Aydın Didim – Hatice Gençay 51.08 – CHP
Bilecik Pazaryeri – Zekiye Tekin 28.91 – AKP
Bilecik İnhisar – Nihal Arslan 42.92 – AKP
Burdur Bucak – Hülya Gümüş 40.39 – CHP
Burdur Altınyayla – Selen Kınalı 62.44 – MHP
Çanakkale Yenice-Kalkım – Zeynep Çelik 49.77 – Bağımsız
Denizli Bozkurt – Birsen Çelik 34.11 – CHP
Denizli Merkezefendi – Şeniz Doğan 57.78 – CHP
Diyarbakır Bismil – Mizgin Ekin 67.99 – DEM Parti
Diyarbakır Kulp – Fatma Ay 55.95 – DEM Parti
Diyarbakır Lice – Dilek Diyar Özer 86.08 – DEM Parti
Diyarbakır Silvan – Sevim Biçici 70.70 – DEM Parti
Diyarbakır Hani – Besile Narin 38.85 – DEM Parti
Diyarbakır Yenişehir – Safiye Akdağ 62.51 – DEM Parti
Diyarbakır Çınar – Semra Akyüz 49.21 – DEM Parti
Diyarbakır Kayapınar – Gülşen Sincar 68.86 – DEM Parti
Erzurum Karayazı – Bahar Göksu 54.57 – DEM Parti
Eskişehir Çifteler – Zehra Konakçı 34.31 – CHP
Eskişehir Mihalgazi – Zeynep Güneş 52.59 – AKP
Hakkari Yüksekova – Şadiye Kırmızıgül 78.75 – DEM Parti
İstanbul Bakırköy – Ayşegül Özdemir Ovalıoğlu 67.72 – CHP
İstanbul Maltepe – Esin Köymen 59.06 – CHP
İstanbul Üsküdar – Sinem Dedetaş 49.90 – CHP
İzmir Çeşme – Lal Denizli 53.74 – CHP
İzmir Foça – Saniye Fıçı 49.60 – CHP
İzmir Karaburun – İlkin Girgin Erdoğan 49.81 – CHP
İzmir Karşıyaka – Behice Yıldız Ünsal 64.76 – CHP
İzmir Kınık – Sema Bodur 55.74 – CHP
İzmir Selçuk – Filiz Ceritoğlu Sengel 34.92 – CHP
İzmir Konak – Nilüfer Çınarlı Mutlu 52.80 – CHP
İzmir Karabağlar – Emine Helik İnay Kınay 46.32 – CHP
Karabük Safranbolu – Elif Köse 47.22 – CHP
Kastamonu Abana – Seda Oyar 38.05 – AKP
Kocaeli İzmit – Fatma Kaplan Hürriyet 49.06 – CHP
Kütahya Simav – Kübra Tekel Aktulun 45.52 – MHP
Manisa Şehzadeler – Gülşah Durbay 38.34 – CHP
Mardin Derik – Songül Özbahçeci 60.90 – DEM Parti
Mardin Dargeçit – Asya Gezer 49.06 – DEM Parti
Mardin Nusaybin – Gülbin Şahin Dağhan 75.38 – DEM Parti
Muğla Menteşe – Gonca Köksal 53.32 – CHP
Ordu Çamaş – Leyla Çıtır 34.79 – CHP
Şırnak İdil – Türkan Kayır 71.27 – DEM Parti
Şırnak Silopi – Jiyan Ormanlı 62.91 – DEM Parti
Şırnak Cizre – Güler Yerbasan 72.88 – DEM Parti
Urfa Bozova – Aygül Kapıkayalı 36.96 – DEM Parti
Urfa Suruç – Ayten Kaya 57.21 – DEM Parti
Tekirdağ Malkara – Nergiz Karaağaçlı Öztürk 50.10 – CHP
Tekirdağ Ergene – Müge Yıldız Topak 45.59 – AKP
Van Başkale – Şengül Polat 58.96 – DEM Parti
Van Özalp – Sakine Kutpınar 71.50 – DEM Parti
Van Çaldıran – Hatice Atabay Gündoğdu 47.72 – DEM Parti
Van Edremit – Rabia Başak Koç 59.12 – DEM Parti
Van Tuşba – Hanım Akkoş 55.52 – DEM Parti
Van Muradiye – Hediye Sayiner 46.24 – DEM Parti
Yalova Altınova – Yasemin Fazlaca 49.54 – CHP

#MustafaAkgülEğitimciYazar

#BaşkentHaberGenelYayınYönetmeni

#OkuyalımOkutalımFarkındaOlalımTÜRKİYEM.

mustafaakgul06@gmail.com
Tel:05052762754

Eğitimci Yazar Mustafa Akgül mustafaakgul06@gmail.com Nevşehir'in  Ürgüp İlçesi  Ayvalı(Aravan) Köyün'de doğmuş,ilkokula başladığı yıl Kapadokya'nın sihirli,mistik dünyasından Ankara'ya göçmüştür. ilk ve ortaokulu Kayaş'ta lise eğitimini Atatürk Lisesi'nde tamamlamıştır Hacettepe İstatistik'ten ayrılıp Gazi Üniversitesi İşletme'yi bitirmiş aynı üniversitede yüksek lisansa başlamış ve halen Hacı Bayram Üniversitesi Sosyal Bilimler İşletme Yüksek Lisans öğrencisidir , Anadolu Üniversitesi  Kamuyönetimi Bölümü'nüde bitiren Mustafa Akgül,yerel ve ulusal basında dönem dönem güncel olaylara ve eğitime ilişkin yazılar yazmaktadır Halen ilkokul öğretmenliği yapan Mustafa Akgül'ün bir grup öğretmen arkadaşı ile birlikte çıkardığı Katre-i Hatıra,anı ve Heybe isimli şiir kitabı vardır Şuanda da Başkenthaber.Org'un haber editerlüğü görevini yürütmektedir  
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.